Öznur Dış Cephe Temizliği 0530 746 82 66 - 0542 260 86 02
ESKİŞEHİR DIŞ CEPHE TEMİZLİĞİ
ESKİŞEHİR CAM TEMİZLİĞİ
ESKİŞEHİR MERDİVEN TEMİZLİĞİ
KOLTUK YIKAMA,EV,İNŞAAT,OFİS,OKUL TEMİZLİKLERİ


Vatan cad.No-70 ESKİŞEHİR
www.eskisehirdiscephetemizligi.com
0542 260 86 02 - 0530 746 82 66

"Türksat 6A’yı 8-14 Temmuz’da Uzaya Göndereceğiz" +

22.05.2024 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu; Türksat 6A haberleşme uydusunun yüzde 90'a yakın yerlilik oranıyla üretildiğini belirterek, "Türksat 6A uydumuzu yerli ve millî ürettik. Bunu üretirken de TÜRKSAT 3A, 4A, 4B, 5A, 5B uydularının yapımında Türksat'ımızın mühendislerini görevlendirerek, eğitimlerini aldırarak, üretim programlarında bulundurarak yetiştirdik. Bunu yerli ürettik, yüzde 90'lara varan bir yerlilik oranı var. Haziran ayının başında ABD'ye gönderiyoruz. 8-14 Temmuz arasındaki bir tarihte de uzaya göndereceğiz." dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türksat 6A'nın yapımının tamamlandığı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) yerleşkesindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ni (USET) ziyaret etti. TÜRKSAT 6A'yla ilgili açıklamalarda bulunan Uraloğlu; uyduya dair çalışmaları bitirdiklerini ifade ederek, "TÜRKSAT 6A'nın fırlatılmasıyla ilgili sürece girdik. Türkiye'nin haberleşme, televizyon yayınları, hem askerî hem de sivil haberleşme için uyduya ihtiyacımız var. Türkiye'nin uzayda 5 haberleşme, 4 gözlem uydusu bulunuyor. Biz bunlarla hem kendi ihtiyacımızı görüyoruz hem de yakın coğrafyamızdaki ülkelere hizmet satışı ve sunumunu sağlamış oluyoruz." dedi.

Uraloğlu, Türksat'ın işin esas planlayıcısı olduğunun altını çizerek, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN, CTECH'in de üretim sürecinde yer aldığını söyledi. Üretim sürecinde binlerce mühendisin yer aldığını da vurgulayan Uraloğlu, "Onlar kendi üretim ve ilgi alanlarına göre belli zaman dilimlerinde çalışarak bu işi yürüttüler. Binlerce mühendisimizin, teknikerimizin burada emeği var." diye konuştu.

- Türksat 6A, 4 Yeni Ülkeyi Kapsayacak

Uraloğlu, uyduların ömrünün genelde 15 yıl olduğunu dile getirerek, bu süre dolduğu zaman mevcut uyduların yenileriyle değiştirilmesi gerektiğine dikkati çekti.
Süresi dolan uyduların uzaydaki uygun yörüngelere terk edildiğini bildiren Uraloğlu, "Yeni uydular, gelişen teknoloji, daha kaliteli bir haberleşme ve yeni kapsama alanları için gerekli. Şu anda uydularımızla Avrupa'yı Orta Doğu'yu, Türk Cumhuriyetleri'ni, Uzak Doğu'nun bir bölümünü ve Afrika'nın önemli bir bölümünü, daha çok kuzey olmak üzere, kapsıyoruz. TÜRKSAT 6A uydumuzla Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı kapsamış olacağız. Kapsama alanımızdaki aşağı yukarı 3,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyayı 5 milyar nüfusluk bir coğrafyaya çıkaracağız. Bu uydumuzla daha güvenli haberleşmeyi sağlayacağız. Bu bahsettiğim coğrafyalara hâlihazırda bu hizmeti satıyoruz. Yeni 4 ülkeye de bu haberleşme hizmetini satma, hizmet ihracatı yapma vesilesiyle ilave gelirler olacak." diye konuştu.

-Türksat 6A'yı Yüzde 90'lara Varan Yerlilik Oranıyla Ürettik"

Uraloğlu, Türksat 6A uydusunu yerli ve millî imkânlarla ürettiklerini ve temmuz ayında fırlatma işlemini gerçekleştireceklerini anımsatarak, "Haberleşme bizim en kıymetlimiz, özellikle askerî haberleşme daha da kıymetlisi. Bunu şu anda sağlıyoruz ama güvenli olmak ve uzay vatana sahip çıkabilmek için kendi ürettiğimiz ve yazılımını yaptığımız uyduyla sağlamamız gerekiyordu. Onun için Türksat 6A uydumuzu yerli ve millî ürettik. Bunu üretirken de TÜRKSAT 3A, 4A, 4B, 5A, 5B uydularının yapımında Türksat'ımızın mühendislerini görevlendirerek eğitimlerini aldırarak, üretim programlarında bulundurarak yetiştirdik. Bunu yerli ürettik, yüzde 90'lara varan bir yerlilik oranı var. Haziran ayının başında ABD'ye gönderiyoruz. 8-14 Temmuz arasındaki bir tarihte de uzaya göndereceğiz." açıklamasında bulundu. Uraloğlu, Türkiye'nin kendi haberleşme uydusunu yapan 10 ülkeden biri olduğunun da altını çizdi.

Gönderen: journal
3559 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
Veri sızıntısı durumunda yapmanız gerekenler!
Eskişehir’de Teknoloji Startupları: İnovasyon ve Büyüme
Sahte iş ilanları nasıl anlaşılır?
Kimlik bilgilerini sızdırmamanın yolları
Türkiye’deki yerli ve milli şirketlere hayati siber saldırı uyarısı:

 

 
Öznur Dış Cephe Temizliği 0530 746 82 66 - 0542 260 86 02 - 0542 260 86 02